Крохмаль — це білий, хрусткий порошок, який не має ні запаху ні смаку, він відноситься до складних вуглеводів і в процесі засвоєння їжі розщеплюється до глюкози — основного джерела енергії для всіх наших клітин. Оскільки він грає величезну роль в забезпеченні нас енергією ми підібрали для вас десять цікавих фактів про крохмаль.
1. В раціоні людини саме крохмаль є основним джерелом вуглеводів, він міститься в картоплі, випічці, макаронах та каші. Його багато в крупах, серед злакових його найбільше в рисі (до 89%), пшениці (до 74%), житі (до 72%) та кукурудзі (до 72%). Чистий крохмаль зазвичай одержують з кукурудзи, рису та картоплі.
2. У рослинах крохмаль міститься у вигляді гранул, переважно в плодах, бульбах та насінні. Крохмаль — це запас поживних речовин, які накопичуються рослинами в результаті фотосинтезу.
3. Крохмаль — це рослинний полісахарид який складається з молекул амілози та амілопектину. В поєднанні молекули крохмалю утворюють гранули, саме через тертя гранул порошок крохмалю так характерно рипить.
4. Крохмаль добре взаємодіє з йодом, молекули йоду проникають в кристалічну структуру амілози і амілопектину та змінюють забарвлення амілози на синьо-фіолетовий, а амілопектину на фіолетово-червоний колір. Саме тому, якщо капнути розчин йоду на картоплю вона забарвлюється інтенсивно темно-синім кольором. Поєднання йоду та крохмалю нестійке і при нагріванні колір зникає, а при охолодженні з'являється знову. Завдяки такій особливості у домашніх умовах є можливість перевірити наявність крохмалю в продуктах, де його не повинно бути, і виявити наприклад фальсифікацію меду чи сметани.
Реакція йоду з крохмалем, який міститься в картоплі
5. Для людини крохмаль є основним джерелом вуглеводів. Під дією ферментів, крохмаль перетворюється на глюкозу і вивільняє енергію, яка необхідна для функціонування організму.
6. В харчовій промисловості крохмаль використовують як загущувач і тому його додають в кисіль, кетчуп, майонез та до різноманітних соусів. Щоб здешевити собівартість продукту, крохмаль часто додають в ковбасу, сосиски та м'ясні паштети. Зазвичай на етикетці крохмаль позначають кодом E1404.
7. Оскільки крохмаль не має запаху та смаку, його використовують як наповнювач таблеток лікарських препаратів. Також крохмаль використовується для отримання глюкози, а в текстильній промисловості з його допомогою обробляють тканини.
8. Крохмаль не розчиняється у холодній воді, а у гарячій він набухає (розчиняється) та утворюється колоїдний розчин — клейстер. Клейстер твердне після висихання і тому його використовують, як екологічно безпечний клей. Кукурудзяний клейстер краще твердне ніж клейстер з картопляного крохмалю.
9. Розчин крохмалю у воді у співвідношенні 2:1 відноситься до «неньютонівської рідини», тобто він змінює свою в'язкість залежно від швидкості взаємодії з ним. Якщо повільно опустити руку в такий розчин то він залишатиметься рідким як вода, але якщо швидко вдарити по його поверхні, він миттєво перетвориться на дуже еластичну і пружну масу, яка не дозволить руці зануритись в розчин.
10. Добути крохмаль можна і в домашніх умовах. Для цього почищену картоплину необхідно дрібно натерти на тертці та залити водою. Через декілька годин, після того, як розчин відстоїться, на дно посудини випаде осад (це і є крохмаль). Потім воду необхідно обережно злити, а отриманий крохмальний осад висушити.
Якщо ви знайшли помилку в нашій статті, будь ласка, повідомте нам.