Серед людей побутує думка, що акулам потрібно постійно рухатись, щоб не вмерти, але насправді таке твердження є узагальненим і не зовсім вірним тому давайте разом дізнаємось правду про те як дихає акула.
Як інші риби, акули дихають через зябра, які відіграють роль органів дихання як наші легені. Щоб акула могла дихати вода має постійно омивати поверхню зябер. У різних видів те як акула доставляє воду до зябер може суттєво відрізнятись.
Органи дихання акули є одним з елементів системи кровообігу. За допомогою дихальної функції організм акули насичується киснем з морської води. Акули відносяться до хрящових риб і відмінність в диханні у порівнянні з кістковими рибами полягає в тому, що основне завдання органів дихання акули це газообмін, а у кісткових риб при диханні окрім газообміну з організму виділяється надлишок аміаку та сечовина. Жабра в акул утворені таким чином, що перешкоджають втрату сечовини.
Акули дихають за допомогою зяберних мішків, які відкриваються назовні через заберні щілини. Зяберні щілини розміщені позаду голови, перед грудними плавниками і їх кількість залежно від виду може бути від п'яти до семи з кожної сторони тіла. Жабра акули густо всіяні дрібними кровоносними судинами та при циркуляції через них морської води кисень всмоктується через стінки капілярів.
Зяберні щілини і брискальце
Акулам властива пасивна вентиляція зябер, тобто для дихання вони плавають з відкритим ротом, щоб вода омивала зябра. І в багатьох видів м'язи в зяберних мішках дуже слабко розвинені для достатнього перекачування води. До таких акул належать велика біла акула (Carcharodon carcharias), мако (Isurus oxyrinchus) та китова акула (Rhincodon typus) і вони дійсно можуть померти від нестачі кисню, якщо зупиняться.
Але багато видів акул мають додаткову систему подачі води, в них позаду очей є специфічні отвори — брискальця і скороченням м'язів голови акула може навіть при закритому роті і в нерухомому положенні вентилювати зябра. Такий тип дихання властивий донним та малорухомим видам і дозволяє акулі дихати навіть коли вона знаходиться в засідці занурена в піску. Таким чином дихає акула-нянька (Ginglymostoma cirratum) та рогата акула (Heterodontus).
Рогата акула (Heterodontus)
Є також акули, які залежно від ситуації використовують два типи дихання. Наприклад, Тигрова акула (Galeocerdo cuvier) коли пливе повільнодихає за допомогою скорочення м'язів ротоглотки, а коли рухається швидко то відкриває рота і вентилює зябра.
Акули також можуть дихати через шкіру, проте цей тип дихання в них слабко розвинений і мережа капілярів яка дозволяє проводити газообмін через пори шкіри відіграє лише допоміжну роль.
Тепер ми можемо зробити висновок, що далеко не всім видам акул потрібно постійно рухатись, щоб дихати.
Якщо ви знайшли помилку в нашій статті, будь ласка, повідомте нам.