Здавна рибалки, моряки та прості жителі узбережжя поважали і боялись акул. Не дивно, адже ці майстерні хижаки заселяють всі океани і їх можна зустріти в теплих та холодних морях по всьому світі. Ми вже неодноразово публікували статті про акул, але про цих жителів морських глибин можна розповісти ще дуже багато цікавинок.
Скелет акули складається з хрящів і як ми вже відмічали, коли акула гине морська вода повністю розчиняє його. Така специфічна особливість надає ряд переваг, зокрема завдяки легкості та пластичності хрящового скелета, акули можуть дуже швидко рухатись та маневрувати. Завдяки цій якості акули легко переважають в конкуренції серед інших морських хижаків. Навіть череп акули повністю складається з хрящів.
Хрящовий череп акули
Коли ми підбирали цікаві відомості нас здивувала відносно автономна системуа м'язів акул. Соматична мускулатура, яка служить для переміщення і рухів акули, керується не головним, а спинним мозком. Завдяки цій особливості навіть після смерті акула може ще довго рухати своїм хвостом і плавниками.
Тіло акули, як і в інших риб, вкрите лускою. В акул шкіра вкрита, так званою, плакоїдною лускою, яка утворена з дрібних, зазубрених пластинок. Пластинки на шкірі дуже міцні і завдяки цій особливості, луска відіграє роль своєрідної броні. Якщо погладити акулу від хвоста до голови то на руці від зазубреної луски можуть залишитись глибокі подряпини. В давнину шкіру акули полюбляли ковалі, вони робили з неї фартухи та використовували як наждачний папір.
Всі ми звикли вважати, що акули це безжалісні та небезпечні хижаки, однак навіть у них є багато ворогів. Завдяки великим розмірам і досконалій будові тіла на перший погляд важко назвати достойних противників.
В першу чергу варто зазначити одних з найкмітливіших ворогів акули — дельфінів. Акули часто супроводжують зграї дельфінів і доросла біла чи тигрова акула легко може розправитись з самотнім дельфіном. Однак високоорганізовані дельфіни в зграї, завдяки згрупованості та колективній тактиці можуть вбити навіть дорослу, п'яти метрову білу акулу, завдаючи потужні удари головою по животі та зябрах.
Наступним, яскравим ворогом є косатка. І якщо дельфінів акули не цікавлять як джерело їжі, то косатки часто полюють на акул. Зуби косатки нічим не поступаються зубам акули і в їх шлунках вчені часто знаходять не тільки дельфінів, пінгвінів і тюленів, а також залишки акул. Зафіксовано випадки нападу косаток на великих білих акул і завжди результат для акули був плачевним.
Також акули піддаються нападам восьминогів, кальмарів та інших хижих риб, але жертвами в таких випадках переважно стає молодняк, або дрібні види акул.
Пилконоса акула (Pristiophorus nancyae)
Вчені постійно відкривають, щось нове про акул. Одним з останніх було відкриття нового глибоководного виду африканської пилконосної акули (Pristiophorus nancyae), яка має чудернацьку приплющеною морду з зубчиками, що нагадують пилку.
Якщо ви знайшли помилку в нашій статті, будь ласка, повідомте нам.