В попередніх статтях про Івана Купала ми вже згадували, що це свято одне з найдавніших, яке дійшло до наших днів. Тому, ми не могли оминути увагою фольклорні та обрядові аспекти Івана Купала, адже різноманітні традиції та ритуали, які пов'язані з цим святом, можуть допомогти зрозуміти саму суть святкування літнього Сонцестояння.
Давайте разом познайомимось з легендами і міфами пов'язаними зі святом, а також розглянемо різноманітні прикмети та обряди.
Початок і місце святкування
Оскільки свято Івана Купала вирізняється різноманітними обрядами та ритуалами, які пов'язані з водою, зазвичай місце святкувань обирали близьким водойм. Всім селом збирались на березі річки чи озера та святкували до самого ранку.
Обов'язковим звичаєм були масові купання, оскільки вважалось, що саме на Івана Купала з річок та озер виходила усіляка нечисть і купатись було безпечно. Крім того, вважалось, що вода на Івана купала набуває цілющої та магічної сили і може зцілювати різноманітні хвороби.
Головні персонажі свята
Головними персонажами свята є Купало та Марена, які уособлюють боротьбу добра та зла.Опудала Купала та Марени
Власне саме свято починали з виготовлення опудал Купала та Марени. Опудала робили з соломи, гілок верби та очерету. Купала прикрашали квітами, намистом та стрічками, а в опудало Марени вплітали траву і встромляли гілки вишні або чорноклену.
Довкола опудал водили хороводи та співали купальські пісні, а вночі наприкінці святкувань Марену спалювали або топили, що символізувало перемогу добра над злом.
Купальське вогнище
Основна частина купальських обрядів проводилась вночі і тому на місці святкувань розпалювали величезне багаття.Традиційні стрибки через багаття
До купальського вогнища були зобов'язані прийти всі жінки в селі, а ті, які цього не робили могли бути звинувачені у відьмацтві та зв'язком з нечистою силою.
Крім Купальського багаття, в деяких регіонах України, в ніч на Івана Купала підпалювали бочки та колеса і з пагорбів зіштовхували їх у воду.
Навіть попелу та вугіллю з багаття приписували особливу цілющу силу, залишки з купальського вогнища розносили по грядках, городах та полях для кращого врожаю. Через згарище переганяли худобу, щоб та давала більше молока, а також вугілля несли додому та кидали в піч для достатку та захисту від усього недоброго.
Купальське деревце
В деяких східних регіонах України існував звичай виготовляти купальське деревце, яке символізувало божество Купалу. Традиційно вирубували молоду вербу, чорноклен або ялинку, а дівчата наряджали деревце квітами, намистом, фруктами та стрічками. Прикрашене деревце приносили за село на місце святкування і довкола нього водили хороводи та співали купальські пісні.Купальські вінки
Ще одним обов'язковим атрибутом свята Івана Купала є купальський вінок, який роблять з польових трав та квітів. Вважалось, що кожна рослинка, яку вплітали у вінок, надавала йому особливу магічну силу.Пускання вінків на Івана Купала. Ілюстрація
За звичаєм для виготовлення вінків використовували барвінок, папороть, троянди, мак, базилік, ожину, а також гілочки берези та дуба.
Після того, як втопили опудало Марени, незаміжні дівчата тікали від хлопців, щоб гадати на судженого. До вінків прикріпляли свічку, запалювали її та пускали вінки на воду. За народним повір'ям, куди попливе вінок — з тієї сторони живе «суджений». Вважалось, якщо вінок добре пливе і свічка не гасне то, то дівчина скоро вийде заміж, а якщо тоне чи крутиться на місці — то ще дівуватиме.
Збір цілющих трав
На час святкування припадає пік розквіту природи, повсюди буяють різноманітні трави та квіти і тому багато звичаїв на Івана Купала пов'язано з рослинним світом.Цвіт папороті
За старовинним повір'ям, лише один раз в році, в найкоротшу ніч на Івана Купала цвіте папороть. Міфічну квітку дуже важко знайти, оскільки вона цвіте лише коротку мить, а також від людського ока її оберігає всяка нечиста сила.Якщо ви знайшли помилку в нашій статті, будь ласка, повідомте нам.